Jak się spakować na zimowe wakacje?

Ostatnie tygodnie wzbudziły spore zainteresowanie alpinizmem i wspinaczką wysokogórską. Wydarzenia na Nanga Parbat jednych zachęciły do zdobywania najwyższych szczytów świata, innych zupełnie zniechęciły. Jeśli należysz do tych pierwszych, z pewnością zastanawiasz się jak zorganizować podobną wyprawę w niższe lub wyższe góry. Co zabrać, jak się spakować, jakie obuwie i odzież najlepiej sprostają zimowym warunkom? Należy pamiętać, że zimowe wyjście na szlak znacznie różni się od tego w miesiącach letnich. Ze względu na zagrożenia niewystępujących o innych porach roku wymaga od nas zdecydowanie większego przygotowania – zarówno pod względem sprawności fizycznej, jak i wiedzy merytorycznej oraz sprzętu. Jak nie popełnić typowych błędów powielanych przez amatorów i rozkoszować się zimowym szaleństwem? Ten artykuł dostarczy Ci solidnej dawki wiedzy dotyczącej doboru obuwia, ubrań, a także niezbędnych dodatków, które sprawią, że Twój wyjazd stanie się niezapomnianym przeżyciem. W tekście odniesiemy się także do wiedzy pasjonatki wspinaczki wysokogórskiej Beaty Pasternak, która ma na swoim koncie wielokrotne wędrówki po Tatrach, a także wyprawę w Alpy i próbę zdobycia Mont Blanc.

Niezbędnik w górach

wspinaczka wysokogórska, a także sporty zimowe to popularny temat. Należy jednak pamiętać, że góry zimą wiążą się nie tylko z aktywnym wypoczynkiem, ale także z wieloma niebezpieczeństwami. Należy się zatem należycie przygotować i spakować odpowiedni ekwipunek, aby cieszyć się zimowymi wakacjami bez szkody dla zdrowia. Warto pomyśleć o odpowiednim, ciepłym ubiorze. Dobrej kurtki i spodni narciarskich, a także odpowiedniej termicznej bielizny, warto szukać w wyspecjalizowanych sklepach sportowych i górskich. Sprawdzą się one na pewno o wiele lepiej niż takie kupione w zwykłym sklepie gdzie przy wyborze kierujemy się jedynie fasonem lub kolorem. Dobra kurtka w góry powinna być nie tylko ciepła, ale też chronić przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem. Wykonanie z materiału nieprzemakalnego to konieczność. Termalne podkoszulki i legginsy sprawdzą się w naprawdę niskich temperaturach i trudnych warunkach, gdy potrzeba dodatkowego ocieplenia. Są świetnym wyborem, jeśli planujemy wielogodzinne szaleństwo na nartach lub snowboardzie, gdzie nie ma innej możliwości, aby się rozgrzać lub schować przed podmuchami zimnego wiatru. Koniecznie należy też pamiętać o rękawiczkach. Warto rozważyć modele z dwoma palcami, Są one cieplejsze i lepiej izolują niż tradycyjne modele pięciopalczaste.

Jakie obuwie wybrać w góry?

Nie zapominajmy też o butach, które zapewnią stabilność i przyczepność. Jest to trudny teren niezależnie od pory roku, jednak zimowa aura i śnieg sprawiają, że wędrowanie i wspinaczka stają się o wiele bardziej niebezpieczne. Wyjście w góry zawsze powinno odbywać się w butach o odpowiedniej podeszwie, która zapobiegnie, lub chociaż zminimalizuje, możliwość poślizgnięcia się podczas przemierzania szlaków. Buty do górskich wędrówek uchronią nas przed urazami stóp i kostek, jednak na wszelki wypadek do walizki warto spakować również dobrze zaopatrzoną apteczkę, gdybyśmy potrzebowali pierwszej pomocy. Powinny się w niej znajdować takie medykamenty jak bandaże oraz środki opatrunkowe i dezynfekujące. Warto także wziąć ze sobą lekarstwa na przeziębienie i grypę. Jak to zimą, gdy temperatura nie rozpieszcza, a warunki atmosferyczne w górach potrafią zmienić się w mgnieniu oka, trzeba zadbać o swoją odporność. W takie warunki wybieramy się jedynie w dobrym stanie zdrowia i odpowiednio przygotowani kondycyjnie, aby uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą nas spotkać na górskim stoku.

moca